Понеделник, 20 Ноември 2023 15:15
Нефтохимик и Хебър (Пазарджик) с първо поражение в efbet Супер Волей
Снимка: NVL

Финалистите от последния шампионат Нефтохимик 2010 (Бургас) и Хебър (Пазарджик) претърпяха първи загуби за сезон 2023/2024 в efbet Супер Волей. През уикенда се изиграха срещите от петия кръг на елитното първенство при мъжете.

Шампионът Нефтохимик 2010 не успя да запише дори гейм като гост на ЦСКА - 0:3 (20-25, 22-25, 23-25). Тимът, воден от Александър Попов, прекъсна серията си от 10 поредни загуби срещу бургазлии и записа първи успех в зала "Васил Симов" срещу този съперник от 2018 г.

Дебют за гостите направи новото попълнение Бранимир Грозданов, а "армейците" направиха най-силното си представяне от старта на шампионата.

ЦСКА завърши срещата с 5 аса, при само 6 грешки на сервис, а в атака имаха 54 % ефективност. Най-резултатен за победата бе Страхиня Бързакович с 16 точки (52% в атака). Хорхе Гарсия добави 14 (1 ас, 57% в атака), а Иван Колев завърши с 12 точки (2 аса, 48% в атака) и бе избран за MVP на двубоя. За гостите от Бургас най-резултатен бе пакистанският диагонал Мурад Хан с 16 точки, въпреки че не бе на обичайното си ниво. В дебюта си Бранимир Грозданов реализира 11 точки.

С третата си победа през сезона ЦСКА заема пета позиция във временното класиране. "Червените" имат 9 точки, колкото и Пирин, който обаче има един гейм повече на сметката си и е четвърти. Заради европейското си участие Нефтохимик има три мача дотук и е шести.

Носителят на Купата на България Хебър (Пазарджик) също за първи път претърпя поражение, като в петгеймова битка отстъпи пред Монтана – 2:3 (25-22, 25-18, 21-25, 22-25, 12-15) като гост. Въпреки загубата те остават лидер с 13 точки (4 победи, 1 загуба).

Хебър бе без основния си диагонал Джулио Саби и либерото Петър Каракашев, които отсъстваха поради здравословни причини. На поста диагонал игра Християн Димитров, който стана най-резултатен с 23 точки (3 аса).

Без загуба остава единствено тимът на Дея спорт, който обаче е с мач по-малко и е втори в подреждането. На чужд терен бургазлии постигнаха 3:0 (25-14, 25-17, 25-23) над Марек Юнион-Ивкони. За клубът от Дупница това е пета загуба от началото на сезона. За "Най-полезен играч" бе избран Николай Учиков, който реализира и най-много точки за победителите – 13. Валентин Братоев добави 11 точки ( 2 аса). Най-резултатен в срещата бе Димитър Дулчев от Марек с 14 т.