Четвъртък, 06 Юли 2023 20:29
България с инфарктна победа на старта на Балканиадата за мъже под 17 години

Националният отбор на България за мъже под 17 години постигна инфарктна победа на старта си на Балканското първенство в Албания. В първата си среща в Тирана нашите се изправиха срещу Румъния, а успехът дойде след обрат и тайбрек – 3:2 (21:25, 31:33, 25:19, 25:15, 16:14).

Румъния спечели първите два гейма. И докато в откриващия съперникът поведе от самото начало и затвори частта с лекота – 21:25, във втория станахме свидетели на много обрати, оспорвани моменти и общо 64 отбелязани точки.

Втората част бе изключително интригуваща. В нея румънците поведоха с 4 безответни точки, но българите успяха да изравнят за 5-5. След това бяхме догонващи в резултата, но стигнахме и до обрат при 22-19. Доближихме затваряне на частта при 23:21, но не успяхме да завършим задачата си, а Румъния на свой ред изравни. Срещата влезе точка за точка, със смяна на лидерството, като и двата тима имаха възможност да приключат гейма. Българя пропиля четири шанса, а накрая Румъния взе тази част след много добра защита за крайното 33:31.

Характерът, който показа отборът, воден от Десислава Величкова, даде резултат в следващите две части, които успяхме да спечелим и съответно да изравним. Първо намалихме след 25:19, а в четвъртия период допуснахме да ни отбележат само 15 точки.

Тайбрекът обаче не мина спокойно. Нашите момчета ни държаха на нокти до последно, подобно на втория гейм. България поведе с 5:2, но позволи ново равенство (11:11) и дори обрат (11:12). С много мъжка игра и без да се предава до последно тимът ни затвори частта при 16:14.

Тимът ни има шанс да излезе като победител от група Б, като в петък (7 юли) се изправя срещу втория си съперник Черна гора. Временен лидер е Румъния с победа и загуба и 4 точки, но северните ни съседи нямат повече мачове. Черногорците пък нямат спечелен гейм на първенството след 0:3 от Румъния.

Двубоят утре е с начало 16:30 ч.