Четвъртък, 29 Септември 2016 12:11
Марица зае второ място на международния турнир за Купа Пловдив 2016

Динамо (Букурещ) стана първенец в четвъртото издание на традиционния международен женски волейболен турнир за Купа Пловдив. В последния мач от надпреварата румънският тим надигра домакините от Марица (Пловдив) с 3:1 (29:27, 25:19, 18:25, 25:22) и ги остави на второто място в крайното класиране.

Последният трети състезателен ден на надпреварата също започна с петгеймова драма. Турският Бурсаспор (Бурса) постигна първата си победа в зала Пловдивски университет, измъквайки инфарктно успеха срещу гръцкия Маркопулу Ревойл (Маркопуло) с 3:2 (21:25, 25:18, 22:25, 26:24, 19:17).

В крайното класиране Динамо завърши на върха в таблицата с 2 победи и 6 точки, следван от Марица с 2 победи и 5 точки, Маркопулу с 1 победа и 4 точки и Бурсаспор с 1 победа и 3 точки.

Между двата мача се проведе и кратка церемония по награждаване на участниците. Мениджърът на Марица (Пловдив) Борис Халачев обяви, че в името на приятелския дух на турнира класирането е неофициално и всички четири отбора получиха еднакви купи от президента на клуба Илия Динков и неговата съпруга Емилия Динкова, член на Управителния съвет.

Марица (Пловдив) - Динамо (Букурещ) 1:3 (27:29, 19:25, 25:18, 22:25)*

Първият гейм беше много равностоен и оспорван, с интересни обрати в резултата. Нападението на Марица беше малко по-ефективно, но пък волейболистките на домакините допуснаха и прекалено много непредизвикани грешки. Пловдивчанки първи стигнаха до геймбол, но хладнокръвието на румънките в добавеното време се оказа решаващо за успеха им с 29:27.

Жълто-сините наложиха лек превес до второто техническо прекъсване на втората част, но след това Динамо успя да ги догони и дори да излезе напред в резултата. След 18:18, гостенките направиха серия от пет поредни точки при сервиси на сръбкинята Катарина Йованович до 23:18 и на практика предрешиха гейма – 25:19.

Със Симона Димитрова вече в стартовата седморка за третата част, Марица взе инициативата още от началото и не я изпусна докрай. Благодарение най-вече на добре заработилата блокада на българските шампионки, те постепенно увеличаваха своя аванс. Именно с точка от блокада Виктория Григорова затвори гейма при убедителното 25:18.

14480541 322172434801687 2333456327970991621 o

При този развой на мача четвъртият гейм се оказа решаващ за съдбата на първото място в турнира. Победителят в него щеше да стане четвъртият лауреат на Купа Пловдив. Двата отбора се хвърлиха в люта битка и предложиха дълги и изпълнени с адреналин разигравания, от които зрителите по трибуните останаха много доволни. След 20:20 волейболистките на Динамо отново показаха повече хладнокръвие и стигнаха до крайния успех след 25:22 и 3:1 гейма.

С 22 точки за Марица, Радосвета Тенева стана топреализатор на мача. Най-резултатна за победителките бе Оливера Медич с 21.

Бурсаспор (Бурса) - Маркопулу Ревойл (Маркопуло) 3:2 (21:25, 25:18, 22:25,26:24, 19:17)*

Маркопулу влезе мощно в мача и поведе със 7:1, но реакцията на Бурсаспор не закъсня, туркините обърнаха резултата до 8:7 в своя полза и първият гейм се завърза. Все пак по-смелата игра на гръцкия тим, воден от еквадорския си диагонал Ерика Меркадо, даде резултат и Маркопулу пак излезе напред. Нася Факопулиду атакува успешно за крайното 25:21.

Втората част бе равностойна само до първото техническо прекъсване. След това рускинята Елена Литовченко поведе съотборничките си от Бурсаспор към успеха в гейма и сама с две поредни атаки от втора линия в края приключи нещата при 25:18.

Третият гейм бе почти огледален на първия. Този път Маркопулу дръпна далеч напред в резултата след първото техническо прекъсване благодарение на резултатната игра на своя диагонал. Бурсаспор успя да спаси цели четири геймбола преди да прекъсне серията си с грешка на сервис и да отстъпи при 22:25.

14502811 322172451468352 3900340196220068002 n

Силната игра на Меркадо, вече и от линията за изпълнение на начален удар, даде солидно предимство на Маркопулу по време на четвъртата част. Нещо рядко срещано обаче се случи в края на гейма. Обезверен от резултата и недоволен от някои съдийски решения, старши-треньорът на Бурсаспор Емин Имен демонстративно напусна залата. В негово отсъствие обаче неговите волейболистки намериха сили да обърнат хода на гейма. Спасявайки два поредни мачбола за Маркопулу, те взеха частта с 26:24 и стигнаха до тайбрек.

Туркините наложиха лек превес и в петия геймкойто бе много оспорван. Те първи стигнаха до мачбол при 14:13, но лютата битка за всяка точка продължи още дълго. Мощна атака на капитанката Бахар Екинджи донесе следващия мачбол на Бурса при 18:17 и пак тя принуди противниковата блокада да докосне мрежата за 19:17 в тайбрека и 3:2 в мача.

Ерика Меркадо отново се изяви като безпощаден реализатор и наниза невероятните 38 точки за Маркопулу. Елена Литовченко допринесе 24 за победата на Бурсаспор.