Неделя, 21 Януари 2024 21:34
Историческа купа за Дея Спорт
Снимка: bfv.bg / Startphoto.bg

Новият носител на Money+ Купа България 2024 е Дея Спорт. Бургаският клуб завоюва исторически първи трофей в историята си след 3:1 (25:20, 18:25, 25:18, 25:18) във финала срещу Левски София. "Сините" бяха и домакин на тазгодишният турнир, като залата за решителната битка бе пълна и близо 1500 фенове подкрепиха двата отбора.

Дея Спорт, който е лидер във временното класиране на Efbet Суперволей, излезе в битка за купата при мъжете за втора поредна година. Преди година те отстъпи с 2:3 пред Хебър (Пазарджик). Сега тимът, воден от Франческо Кадеду, победи със силна блокада (19 срещу 8) и по-висока ефективност в атака 52% на 44%. Шампионите показаха и по-добра игра в посрещане 55% на 48% позитивно. И двата отбора имат отбелязани по 3 точки от начален удар.

Столичани и бургазлии сътвориха интригуваща битка, която предложи емоции на зрителите. След равностоен старт Дея бе по-концентрираният състав и взе първия гейм с 25-20. Подкрепяни от своите привърженици, но без младата си звезда Симеон Николов, който обърна пръст в първата част, "сините" върнаха интригата, изравнявайки след 25-18.

Media 21 1 2024 20 3 58 262

Оспорваната игра продължи и в началото на третия гейм. Дея повиши ефективността в атака и успя да поведе с 14-10. Левски допусна повече грешки и загуби след 18-25. Отново с равностойна битка предложи и четвъртата част, но бургазлии показаха здрави нерви и характер за 25-18. В края на срещата Георги Братоев получи червен картон, след като влезе в разправия с фен на "сините".

Най-полезен играч на турнира е централният блокировач на Дея Николай Николов, който завърши с 18 точки (62% успеваемост, 6 блокади). Симеон Николов получи награда "Играч на публиката".

Media 21 1 2024 18 59 20 983

Франческо Кадеду, ст. треньор на Дея Спорт:

"Отборът им игра много силно. Ние имахме затруднения с нашата атака. Когато нямаш високо ниво на атака и те натиснат на начален удар, резултатът е такъв. Контузията на Симеон е притеснителна. В крайна сметка Стоил влезе и игра добре. Нашата атака може повече от това, което показа, трябваше да търсим повече вариативност. Днес Дея играха по-добре от нас и заслужено спечелиха. Ние имаме млад отбор и всеки такъв мач дава ценен опит."

Николай Желязков, ст. треньор на Левски София:

"Не мога да кажа дали са само волейболни причините загубата или има натрупана умора. Опитахме всичко, но играчите на Дея бяха много силни днес. Ние имахме проблеми с атаката, а когато нямаш добро нападение и те натиснат на сервис е трудно да спечелиш."