Събота, 20 Януари 2024 22:17
Левски София и Дея Спорт ще спорят на финал за Купа България при мъжете
Снимка: nvl.bg / Startphoto.bg

След петгеймови битки и обрати в полуфиналите бяха определени двата отбора, които ще спорят за трофея от Money+ Купа България 2024. До решителната среща достигнаха Дея Спорт и Левски София, който е домакин на тазгодишния турнир. Финалът е в неделя, 21 януари, от 19:00 ч. в зала "Левски София".

В първата среща от полуфиналната фаза Дея Спорт отстрани ЦСКА, след като губеше с 0:2 и стигна до 3:2 (18:25, 20:25, 25:20, 25:19, 15:12 ). Бургаският клуб за втора поредна година ще има шанс да завоюва първата си купа. "Червените" показаха много добра тактическа игра в първите два гейма, но след това опитът на Дея си каза думата. "Армейците" реализираха повече точки (81 на 72), но допуснаха и повече грешки - 29 на 20 и то в ключови моменти. Двата отбора показаха равностойна игра на посрещане с лек превес за ЦСКА - 48% на 45% позитивно. Дея беше по-добрият отбор на сервис, реализирайки 5 срещу 1 аса, както и на блокада - 15 на 11.

Двата отбора започнаха срещата с голяма мотивация, но и напрежение, което пролича от големия брой грешки. "Червените" бяха по-добри в атака и на блокада, като успяха да разкъсат блокадата на бургазлии, а с това да поведат в първия гейм. Втората част бе по-оспорвана, като тимът на Александър Попов започна да допуска грешки на сервис и да изпитва затруднения на посрещане, но въпреки това взе и този гейм. Лидерът в Efbet Суперволей се мобилизира и успя да изравни геймовете, а в тайбрека Дея показа по-добра концентрация. Бургазлии поведоха с 10-6 след два аса на Валентин Братоев. ЦСКА опита да се върне, но не успя да неутрализира блокадата на съперника.

Media 20 1 2024 16 36 3 909

Валентин Братоев беше най-резултатен за победителите със 17 точки, а 16 добави централният блокировач Николай Николов, от които 6 блокади. Лукас Мадалос помогна на отбора си да "обърне" мача, включвайки се успешно на мястото на Николай Учиков, с реализирани 12 точки.

Страхиня Бързакович от ЦСКА отбеляза 22 точки за своя тим, а Тодор Вълчев добави 21. За ЦСКА силен мач направи и централният блокировач Стойко Ненчев, който реализира 15 точки, от които 12 в атака.

421035950 1109659889997593 624074423231216231 n

Вторият полуфинал в зала "Левски София" продължи 2 часа и половина и също предложи обрати и много битка. Левски София надделя над Монтана Волей с 3:2 (29:31, 28:26, 18:25, 25:21, 15:12) и ще има шанс да спечели втора купа през сезона, след като триумфира за Суперкупата.

Още първата част загатна, че ни очаква здрава битка на терена. Монтана стигна до геймбол при 26:25, но "сините" изравниха и малко след това също пропуснаха свой шанс да затворят гейма. С ас на Бруно Рубо интригата бе решена при 31:29. Втората част също проточи. В нея Моната имаше добър сервис. Левски изравни, въпреки че отново пропусна геймбол, но при втория шанс Светослав Гоцев записа блокада при атака на Любослав Симеонов за 28:26. Срещата продължи с равностойна игра, а Монтана успя да се откъсне в средата на третия гейм и да поведе отново в срещата с 2:1. Точка за точка предложи началото на четвъртия гейм, но след 13:13 "сините" се активизирах и се откъснаха на няколко точки. Тайбрекът не се различаваше от предишните периоди и двата тима се бореха за всяка точка, но домакините успяха да се откъснат с 2 точки след ас на Владимир Гърков при 11:9. Това се оказа ключов момент и те съхраниха този аванс, за да затворят и срещата.

Media 20 1 2024 18 44 18 991

Венислав Антов не започна в стартовия състав, но направиха страхотен мач, завършвайки с 29 точки (1 ас, 2 блокади). Владимир Гърков добави 19 (1 ас, 3 блокади), а 10 - Алехандро Торо. От редиците на Монтана Самуил Вълчинов завърши с 24 точки (3 аса), а със 17 точки се отчете Фахри Септиан Путратама. 11 точки записа Любослав Симеонов.