Четвъртък, 09 Ноември 2023 11:54
Марица (Пловдив) и Левски София със загуби в евротурнирите
Снимка: facebook.com/VCLevskiSofia

Българските клубове, които участват в европейските турнири при дамите, претърпяха загуби на старта на сезона. Шампионът Марица (Пловдив) отстъпи пред италианския Савино Дел Бене (Скандичи) с 0:3 (15:25, 14:25, 11:25) като гост в среща от група В на Шампионската лига. Левски София загуби домакинството си на Динамо (Загреб) с 0:3 (20:25, 19:25, 21:25) в първия си 1/16-финал в турнира за Купата на претендентите.

Пътят на българския шампион в най-престижния европейски клубен турнир започна от зала "Палацо Вани" във Флоренция. Две от новите попълнения на "жълто-сините" направиха дебют. Сиера ДеБел записа първи официален мач с екипа на Марица, а Борислава Съйкова дебютира в евротурнирите. Американската волейболистка реализира 6 точки, а Съйкова – 5. Най-резултатна бе националката Ива Дудова с 7 точки. Жана Тодорова регистрира петото си участие в групите на Шампионската лига с екипа на пловдивския отбор.

След седмица Марица приема турския гранд Еджзаджъбашъ Динавит (Истанбул). Двубоят е на 16 ноември, четвъртък, от 19:00 часа в зала "Колодрума" в Пловдив.

Maritza-Plovdiv

В столицата Левски София имаше трудната задача да се противопостави на лидера в хърватския шампионат Динамо (Загреб). Съперникът пристигна в София след поредица от шест победи и след като води почти през цялото време, направи сериозна крачка към класиране на осминафиналите в "Чалъндж къп". Най-резултатна за Левски стана аржентинката Гуаделупе Мартин с 9 точки, Иванина Миланова прибави 8 точки.

Реваншът е на 16 ноември (четвъртък) в хърватската столица. Според регламента, ако Левски София постигне успех с 3:0 или 3:1 гейма, ще се стигне до т.нар. "златен гейм", който ще определи продължаващия отбор.