Събота, 30 Септември 2023 16:02
Силен старт за България в олимпийските квалификации и дебют за Симеон Николов
Снимка: cev.eu

България стартира успешно участието си в олимпийската квалификация при мъжете за Игрите в Париж 2024. В първия си мач в Сиан тимът ни се наложи категорично над домакина Китай с 3:0 (25-18, 25-19, 25-14).

Официален дебют за тима ни направи 16-годишният разпределител Симеон Николов – син на легендата Владимир Николов и брат на другия национал в тима Александър. Като цяло "лъвовете" изиграха много силен двубой със стабилна игра на блокада, сервис и посрещане, като демонстрираха себераздаване от първата до последната минута.

Селекционерът Пламен Константинов заложи на традиционния си стартов състав със само една очаквана промяна. На мястото на оттеглилия се от националния отбор Теодор Салпаров, започна Мартин Божилов. Останалите бяха: разпределител Георги Сеганов, диагонал Цветан Соколов, посрещачи Мартин Атанасов и Александър Николов, централни блокировачи Николай Колев и Алекс Грозданов.

Мачът започна с дълго разиграване и точка за България, реализирана от Алекс Николов. Експресно преднината ни стана 5-0 след отличен Мартин Атанасов на начален удар и две грешки на Китай. Треньорът на съперника взе и първото си прекъсване. След него китайците стигнаха до първа точка, но и след поискано видео повторение за докосване на блока. След това поддържахме разлика от около 5 точки, а при 13-9 Пламен Константинов взе първото си прекъсване. Съперникът направи серия от 5 поредни успешни атаки, след което Цветан Соколов я прекъсна за 14-11. Атанасов отново застана на линията за изпълнение на начален удар и записа още един ас. Стефан Чавдаров добави трети за България, след като се появи в игра. Авансът ни от 5 точки се върна, а в края на частта стана дори 8 (24-18). Тимът ни пропусна два геймбола, но при 25-18 взе първата част, в която имаше едва 4 грешки на сервис – компомент, за който имаше много забележки по време на ЕвроВолей 2023.

Китай взе първата точка след грешка на Соколов и като цяло влезе по-добре във втората част, повеждайки с 5-2. Преднината им се задържа до 9-9, когато "лъвовете" успяха да изравнят след единична блокада на Атанасов. Тук дойде и серията от 6 поредни точки, което доведе до обрат и 13-9. В следващите минути азиатският отбор се опитваше да се върне и дори изравни при 15-15, но българите и най-вече със стабилна игра на Цветан Соколов изиграха силен край на гейма, печелейки с 25-19 и повеждайки с 2:0.

България бе взела бележка от старта във втория гейм и поведе в третия с 4-1. До края на тази част не позволихме нито веднъж съперникът да излезе напред в резултата или дори да изравни. Авансът ни плавно растеше и достигна двуцифрен актив при 21-11, а разликата дори набъбна до 12 точки. При 23-11 официален дебют в мъжкия национален отбор на България направи 16-годишният разпределител Симеон Николов, който влезе на мястото на титуляра Георги Сеганов. България стигна до мачбол при 24-13, а да изпълнява сервис трябваше именно по-малкият от братята Николови. Тимът ни не успя да реализира този шанс, но при следващият Цветан Соколов бе безкомпромисен и затвори срещата при 25-14.

385703054 823969243067799 8025720114940857842 n

България завърши със 7 блокади и 7 аса, а най-резултатен бе капитанът Цветан Соколов с 20 точки. Мартин Атанасов добави 11, а по 7 имаха Алекс Грозданов и Николай Колев.

В неделя тимът ни се изправя срещу фаворита и европейски шампион Полша от 11:00 ч. наше време. Квоти получават завършилите на първите две места в групата.