Вторник, 12 Септември 2023 00:20
Франция и Словения спечелиха последните битки от Евроволей 2023 във Варна
Снимка: cev.eu

Франция и Словения спечелиха последните два мача от Европейското първенство по волейбол за мъже на българска земя и се класираха на полуфиналите в Италия.

Олимпийските шампиони от Франция пречупиха и Румъния в Двореца на културата и спорта във Варна, спечелиха с 3:0 (25:22, 25:14, 27:25) и си осигуриха пътуване до Рим и място в топ 4.

Румъния, която победи "петлите" в груповата фаза, водеше 20:18 в първия гейм, но френската селекция направи изключителна серия от 4 поредни точки, с което взе контрола. След това състезателите на Андреа Джани спечелиха с лекота втория гейм. Третият бе драматичен. Румъния водеше 23:19 и по всичко личеше, че двубоят ще е поне в 4 гейма. Нова изключителна игра на олимпийските шампиони в заключителна част на гейм обаче доведе до съвсем друг развой. От 24:21 за Румъния "петлите" спасиха три геймбола и изравниха, а впоследствие спечелиха гейма с 27:25 и мача с 3:0.

Така французите поемат към родината на треньора си, за да участват в битките за разпределение на медалите и определянето на европейския шампион по волейбол за мъже.

Най-резултатен в мача беше Жан Патри с 14 точки. Ачобъницей завърши с най-много точки за Румъния - 11.

e42fc5cf9eed25cc93a537af551efd3e

Словения срещна сериозен отпор, но надви Украйна с 3:1 (25:17, 31:29, 21:25, 25:23) в другия четвъртфинал на българска земя, за да потегли също към италианската столица.

Така настоящите вицешампиони на Европа продължиха преследването на четвърти медал от последните пет първенства н аСтария континент. Клемен Чебул заби 17 точки за победителите, Рок Можич добави 16, капитанът Тине Урнаут завърши с 13, а Ян Козамерник - с 12. Васил Тупчий стана топреализатор в мача с 21 точки, а капитанът на Украйна Олех Плотницки направи 20 точки, но техните усилия и добра резултатност се оказаха недостатъчни.

fd85d11671d290cd47e5c91f10f99442

С това приключи българското домакинство на Евроволей 2023. Полуфиналите и битките за титлата и за бронзовите медали са в Рим на 14 и 16 септември.

След последния мач във Варна официалните лица от Европейската конфедерация по волейбол (CEV) поздравиха българския организационен комитет за шампионското представяне.