Понеделник, 03 Юли 2023 11:57
България и Иран делят първото място

България и Иран поделиха първото място на турнира в залата на „Левски София". В прекия двубой днес персите се наложиха с 3:2 (17:25, 25 :20, 25:22, 18:25, 15:13). Едноличен шампион не можеше да има, защото в предния ден Иран и Бразилия играха само два гейма заради контузия на състезател от азиатския тим. Решиха да прекратят мача при 1:1.

Така България и Иран имат по две победи. Нашите спечелиха с по 3:0 срещу Бразилия и САЩ. А Иран надигра янките с 3:1. Четирите отбора се готвят за световното първенство в Бахрейн следващата седмица.

Очевидно умората беше налегнала и двата съперника. Само началото на първия гейм беше равностойно. Иранците дори взеха преднина от две точки при 4:2. Но шансове за повече нямаха. До 7:7 мачът беше равностоен. Тогава започна наказателната акция на Алекс Николов. Благодарение на атаките и началния му удар нашите. За минути дръпнахме с 15:9 и реално интригата в частта приключи. Българите играха изключително убедително и уверено в себе си. Резултатът стана 19:12. Продължихме в същия дух до края на гейма. Само за статистиката крайният му резултат беше 25:17.

Вторият гейм беше най-неубедителният ни от целия турнир. За първи път позволихме на съперник да ни поведе с четири точки, както направиха Иран при 20:16. До средата на частта резултатът постоянно беше равен, но ние не можехме да натрупаме аванс. Преднината на персите дори се увеличи до 24:19 и те стигнаха до геймбол. Първият го отразихме с перфектна атака. Вторият обаче отиде на сметката на Иран – 25:20.

В третия гейм нашите отново не започнаха на познатото от предните два дни ниво. От началото му иранците натрупаха малка преднина и умело я бранеха. Поведоха с 15:12, когато 2 точки за България предизвика прекъсване при съперника. Равенството дойде при 17:17. Най-накрая взехме водачеството в гейма с 19:18 след прекрасен начален удар на Николов. Стигнахме до преднина от две точки при 21:19. Но Иран не се даваше и изравни 22:22 и взеха аванс на своя сметка 24:22. Още първия геймбол беше в полза на персите след лошо посрещане - 25:22.

В четвъртия гейм нашите започнаха значително по-добре. Започнаха да трупат преднина, която стигна до 4 точки. При 12:8 обаче иранците ни изравниха и накараха треньора Андреа Буратини да взима прекъсване. Това донесе успех и нашите отново дръпнаха убедително 18:12. Вече беше ясно, че ще има тайбрек. Българите затвориха частта с 25:18.

В тайбрека първи пробив направи Иран – 7:3. Тогава Буратини опита отново да прекъсне серията с таймаут. Но резултатът стана 8:3 за персите. Трябваше ни серия, за да спечелим. Тя започна, но беше само от две точки. Съперниците започнаха да редят успешни атаки, което обаче не беше в наша полза. Дойде ред България да свърши своята работа. Направихме три поредни точки и скъсихме пасива до 11:12. За съжаление Иран стигна до два мачбола - 14:12. Пропусна първия заради начален удар в аут. Вторият обаче беше безгрешен – 15:13.