(0 гласа)
България започна с драматичен успех участието си в Европейската лига.
Написана от:
Публикувана в: Национални отбори

Българският национален отбор започна със страхотен обрат участието си в Европейската лига! В дебютния си мач „лъвовете“ победиха Дания с 3:2 (24:26, 22:25, 25:21, 27:25, 16:14 ) пред около 1500 зрители в зала "Конгресна" във Варна. Състезателите на Мирослав Живков губеха с 0:2, но показаха характер и спасиха мачбол в четвъртия гейм при резултат 24:25 в полза на гостите. Пред датчаните се откри още една възможност за спечелване на двубоя в решителния тайбрек при 14:13, но „трикольорите“ отново издържаха на напрежението, а впоследствие грабнаха успеха след 16:14 във финалната част.

Капитанът Велизар Чернокожев бе най-резултатен за нашия тим с 22 точки. Силен мач изигра и Мартин Атанасов, който добави 17. С по 10 завършиха центровете Иван Латунов и Красимир Георгиев. За Дания диагоналът Питър Трьоле Бонесен приключи с 22 точки.

blok

Статистика от България – Дания 3:2 можете да видите тук.

В първия мач за деня Македония победи Албания с 3:0 (25:17, 25:23, 25:18). Така македонците заеха първото място в тази Група А с 3 точки. На втора позиция са „трикольорите“ с 2, следвани от Дания с 1 и Албания с 0.

Статистика от Македония – Албания 3:0 можете да видите тук.

В събота от 15:00 часа в зала „Конгресна“ започва срещата Дания – Македония. От 18:00 часа „лъвовете“ излизат за втория си двубой в Група А срещу Албания. Цените на билетите за ден са по 5 и 10 лева.

Фотогалерия от първия мач можете да разгледате тук.

Видео с разиграването и последната точка в мача можете да видите тук.

Стартов състав на България – разпределител Добромир Димитров, посрещачи Мартин Атанасов и Златко Кьосев, центрове Красимир Георгиев и Иван Латунов, диагонал Велизар Чернокожев, либеро Добромир Иванов.

Първи гейм – 26:24 за Дания

„Трикольорите“ изпуснаха първия гейм в самия край. При резултат 24:25 Аске Сьоренсен заби ас по диагонала и сложи точка на спора в откриващата част. Основната тежест в атака за датчаните в началните минути изнесе Питър Бьоненсен с 5 точки. Толкова отбеляза и капитанът на „лъвовете“ Велизар Чернокожев. Разликата между двата тима дойде в броя допуснати грешки – 12 за националите срещу 7 за Дания.

popa

Втори гейм – 25:22 за Дания

В началото на втория гейм Мирослав Живков пусна в игра либерото Петър Каракашев. Частта започна с лек превез за гостите, които до второто прекъсване си осигуриха аванс от 4 точки – 12:16. След паузата две поредни тройни блокади и атака в аут на „червения динамит“ намалиха разликата на само една точка – 15:16. Последва тайм аут поискан от селекционера Микаел Трьоле, но и това не помогна – нападение в антената и мощна атака на Златко Кьосев направиха обрата пълен – 17:16.  Златко Кьосев бе хванат на блок, а след два поредни аса на Филип Йозари датчаните отново се откъснаха с 3 точки при 20:17.  В опит да подобри посрещането Мирослав Живков смени Мартин Атанасов с Явор Генов и Златко Кьосев със Златан Йорданов. Все пак до края на втория гейм гостите поддържаха разликата и поведоха с 2:0 след 25:22.

Трети гейм – 25:21 за България

„Лъвовете“ започнаха силно третия гейм, а първото техническо прекъсване дойде при 8:7. Веднага след паузата страхотна единична блокада на Красимир Георгиев в центъра направи преднината на нашите 2 точки. Мощен ас на Расмус Нилсен изравни резултата при 12:12. При 14:14 в игра влезе разпределителят Георги Манчев, а втората задължителна пауза дойде при 16:15 за България. При 20:19 либерото Петър Каракашев спаси страхотна бомба от сервис, а Велизар Чернокожев реализира контраатаката – 21:19. Успешно нападение за Дания и топка в антената изравниха резултата – 21:21. След прекъсването поискано от Мирослав Живков Чернокожев заби по диагонала, а блокада на Иван Латунов направи резултата 23:21. На сервис застана Златан Йорданов, който с добре насочен флот направи резултата 24:21. Последва двоен блок и гейм в полза на България – 25:21.

Четвърти гейм – 27:25 за България

При 8:7 започна за „трикольорите“ започна и четвъртата част, но две поредни точки от сервис изведоха Дания до предимство - 9:11. Последваха много силни минути за Мартин Атанасов, който завърши с мощна атака по диагонала дълго разиграване – 16:15. Блокада на Чернокожев и атака в аут на датчаните направиха разликата три точки - 18:15. Гостите стигнаха до равенство 19:19 след няколко допуснати грешки от националите. При 23:23 Атака на Питър Бьоненсен излезе в аут. Датчаните поискаха видео повторение, което потвърди решението на съдиите. „Лъвовете“ не успяха да реализират първия геймбол, а атака в аут на Мартин Атанасов даде точка за приключване на мача в полза на Дания при 25:24. На сервис застана капитанът Якобсен, който изпрати топката в мрежата. Добра защита и перфектна атака от Мартин Атанасов доведоха до нов геймбол, който бе реализиран от Чернокожев – 27:25.

Тайбрек - 16:14 за България

Финалният гейм започна абсолютно равностойно. При 4:4 добър сервис на Иван Латунов даде възможност за атака край мрежата на Георги Манчев, но разпределителят прати топката в аут. Двата тима преминаха през равенства 5:5 и 6:6, преди Нилсен да атакува в антената, Бонесен да прати топката в аут. Така прекъсването дойде при 8:6 за България. Блокаут на Велизар Чернокожев направи преднината на „трикольорите“ три точки - 9:6. Гостите не се предадоха и намалиха изоставането си само на една точка при 10:9, а Мирослав Живков поиска таймаут. При 11:10 Нилсен реализира ас и за пореден път изравни резултата – 11:11. Двата тима продължиха да се движат точка за точка до 13:13. Последва ас на Якобсен и мачбол за Дания, но при втория си начален удар капитана на гостите прати топката в мрежата.  Със страхотна игра в защита и успешна контраатака "лъвовете" на свой ред стигнаха до първа точка за спечелване на мача, а атака в аут на датчаните сложи точка на спора - 16:14 и 3:2 за България.

Прочетена 290 пъти Последно променена в Събота, 11 Юни 2016 14:56