Неделя, 15 Септември 2019 00:53
България надигра Полругалия с 3:1 гейма и записа трета победа на европeйското първенство Снимка: cev.lu

Мъжкият национален отбор на България продължава успешното си представяне на европейското първенство по волейбол 2019. Националите ни, водени от Силвано Пранди, надиграха Португалия с 3:1 (25:22, 28:30, 25:23, 25:22) в третия си мач от група А на надпреварата в Монпелие (Франция).

С това „лъвовете“ отбелязаха трета поредна победа в груповата фаза и оглавяват потока с актив от 9 точки. Португалците са предпоследни, без успех до момента.

Стартов състав на България: Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Тодор Скримов, Георги Сеганов, Виктор Йосифов, Цветан Соколов, Теодор Салпаров - либеро. Шанс за изява получи и голяма част от останалите състезатели.

Двубоят продължи близо 130 минути, но родните представители показаха, че са по-добрия тим на полето и взеха раванш за загубата във Волейболната лига на нациите.

220659 BUL POR 29

Двата тима се захапаха още от началото, като сменяха водачеството си. В средата на гейма португалците водеха с 19:16, но националите ни успяха да се вдигнат и изравниха при 21:21. Силни минути отбеляза Цветан Соколов, който направи ас за 22:21, след това изведе България до геймбол при 24:22, а в края донесе и победната точка 25:22 след отлична атака

Вторият гейм започна равностойно, след което нацианалите ни се откъснаха и поведоха. След 20:14 в наша полза обаче португалците показаха, че ще се борят докрай и стопиха пасива си. Геймът тръгна точка за точка, като равностойната борба излезе извън 25-а точка. В решителните моменти иберйците показаха повече устойчивост и наложиха волята и с 30:28, като спечелиха гейма и изравниха 1:1 гейма.

Селекционерът Силвано Пранди предприе смени, като Николай Пенчев започна в състава на България в началото на третата част на мястото на Мартин Атанасов. Теодор Тодоров пък замени капитана Виктор Йосифов.

Тимът ни започна мното силно в третата част и поведе с 8:3, а след това увелчи разликата на 14:6. Съперникът обаче отново успя да навакса и намали пасива си до една точка 20:21.В този момент тимът ни показа характер и успя да преклони иберийците. Цветан Соколов атакува технично по блокадата за 22:20. Разликата от две точки се запази, а аут от начален удар на португалците донесе успех за нашите в третата част с 2%:23 и България поведе с 2:1 гейма.

212109 BUL POR 23

Четвъртата част започна равностойно до 4:4, като отново последваха мини обрати. След средата на гейма нашите показаха повече възможности и започнаха да диктуват играта. В края на гейма Тодор Скримов изведе България до успех с 25:22, а с това България спечели мача и се поздрави с чиста победа в мача.

Най-резултатен за успеха бе Цветан Соколов с 33 точки (3 аса, 2 блокади), 13 точки добави Тодор Скримов (1 ас, 1 блокада). За съперника Алешандре Ферейра приключи с 22 точки (2 аса, 1 блокада), Марко Ферейра реализира 16 точки (4 блокади).

Статистика от мача можете да видите тук.

Днес, 15 септември родните национали почиват, а португалците излизат срещу Франция. В понеделник (16 септември) "трикольорите" се изправят срещу домаккина Франция в 18:30 ч. б.в.