Събота, 07 Март 2015 20:57
„Марица“ победи „Левски“, но не успя да го свали от върха при жените

„Марица“ (Пловдив) победи „Левски“ (София) с 3:2 (25:21, 25:21, 23:25, 26:28, 15:12) в дербито от последния 20-ти кръг на женския волейболен шампионат и завърши на 2-о място след редовния сезон с 52 точки и 2 по-малко от днешния си съперник. „Жълтите“ бяха много близо до това да изместят водача от върха, след като водеха с 2:0 и се бяха запътили към заветната чиста победа със солиден аванс в третия гейм, но допуснаха обрат и в крайна сметка спечелиха само с 3:2 след повече от два часа игра. За „сините“ загубата е едва втора през настоящата кампания и първа през 2015-а година.

„Марица“ наложи надмощието си в първия гейм и поддържаше предимство в резултата до края (25:21).  Втората част започна по-добре за гостите, но между двете технически прекъсвания пловдивчанки направиха чудесен обрат, за да стигнат до удвояване на аванса след ново 25:21.  Момичетата на Иван Петков започнаха и третия гейм с настроение и постигнаха преднина от 6 точки. По всичко личеше, че домакините са се запътили към мечтаната чиста победа.  Самите състезателки обаче като че ли не можаха да повярват в нея и в самите себе си и допуснаха „Левски“ постепенно да обърне резултата, да спечели гейма с 25:23 и така да си подсигури първото място от редовния сезон, а с него и пол-позиция за плейофите, както и минимум вицешампионски завършек.

Оттук нататък двата отбора играеха вече за престиж, но и в търсене на психологическо предимство преди евентуалната им нова среща на финала.  В четвъртия гейм, първо „Левски“ дръпна напред в резултата, после „Марица“ обърна и натрупа разлика, но в крайна сметка нещата се завързаха и софиянки изравниха след 28:26.  С по-добра игра и надмощие в тайбрека все пак пловдивчанки се добраха до победата след 15:12.

Топреализатор на двубоя стана Мирослава Паскова, която в първия гейм игра като диагонал, но в следващите четири се премести на четворката. Тя наниза 28 точки за „сините“.  Най-резултатна за победителките беше Таня Събкова с 24 точки.

В полуфиналната плейофна серия до две победи от максимум три мача, „Марица“ ще срещне третия ЦСКА, като ще има домакинското предимство при евентуална трета среща. Днес „червените“ не срещнаха особени проблеми и победиха ВК „Сливен“ с 3:0 в последния мач от редовния сезон за двата отбора. В другия полуфинал един срещу друг ще се изправят „Левски“ и ВК „Казанлък“.  Плейофите ще се изиграят след края на Европейското първенство за девойки до 18 години в Пловдив и Самоков, което завършва на 5 април.