Понеделник, 06 Януари 2020 22:23
Волейболистите на България надиграха Франция с 3:2 гейма на старта на олимпийската квалификация в Берлин Снимка: cev.lu

Мъжкият национален отбор по волейбол на България стартира с успех на олимпийската квалификация в Берлин. „Лъвовете“, водени от Силвано Пради, надигаха Франция с 3:2 (25:23, 17:25, 25:22, 19:25, 15:8) в първия си мач от предварителна група "В" на надпреварата в зала „Макс Шмелинг Хале“ в германската столица.

Спортният министър Красен Кралев и кандидатът за президент и управляващ в момента БФВолейбол, заедно с Данчо Лазаров - Любо Ганев, наблюдаваха срещата на живо от трибуните.

81479625 531042330840438 1588068495612968960 n

След тази победа българите са трети в класирането с 2 точки. След чистата си победа над Сърбия с 3:0 гейма, в първия ден на турнира, тимът на Франция е водач в класирането с 4 точки (1 успех, 1 поражение).

Стартови състави:

България: Светослав Гоцев, Розалин Пенчев, Тодор Скримов, Георги Сеганов, Виктор Йосифов, Соколов, Теодор Салпаров (либеро)

Франция: Бенжамен Тонюти, Жан Патри, Кевин Тили, Ървин Нгапет, Никола Льо Гоф, Бартелеми Шинениезе, Женя Гребенников - либеро.

Двубоят бе много оспорван, като българските „лъвове“ показаха воля и мотивация за крайния успех. При равенството 2:2 гейма, в петата решителна част нашите запазиха стабилната си игра. Националите ни поведоха в таайбрека с 4:1. Българите продължиха да натискат и поведоха с 9:5 след страхотно разиграване бе завършено от Цветан Соколов. Грешка в атака на Ървин Нгапет и 10:6. Това бе преломен момент в тайбрека, националите ни запазиха концентрация докрай и спечелиха тайбрека с 15:8, а с това се поздравиха с крайната победа.

175044 cku 200106 082

Най-резултатен за успеха на България бе Цветан Соколов с 23 точки (2 аса, 1 блок, 53% ефективност в атака), Мартин Атанасов добави 15 точки (3 аса, 1 блок, 65% ефективност в атака, 20% перфектно и 50% позитивно посрещане). Капитанът Виктор Йосифов се отличи с 12 точки (4 аса, 5 блока, 60% ефективност в атака).

За Франция диагоналът Жан Патри завърши с 20 точки (3 аса, 1 блок, 55% ефективност в атака). Звездата Ървин Нгапет отбеляза 17 точки (3 аса, 2 блока, 39% ефективност в атака, 6% перфектно и 44% позитивно посрещане).

На 7 януари (вторник) съставът на България ще играе срещу Нидерландия във втория си мач в германската столица. Двубоят е от 15:00 часа българско време и ще бъде предаван пряко по БНТ 3.