Неделя, 01 Септември 2019 21:35
Волейболистките на България продължават на 1/4-финал на Евроволей 2019
Волейболистките на България продължават на 1/4-финал на Евроволей 2019 Снимка: cev.lu

Женският национален отбор по волейбол на България се класира за четвъртфинал на европейското първенство!Националките ни, водени от Иван Петков, надиграха категорично Азербайджан с 3:0 (25:12, 25:16, 25:23) в двубой от 1/8-финалите на надпреварата, който се игра в „Пап Ласло СпортАрена" в унгарската столица Будапеща.

С този успех „лъвиците“са в Топ 8 в Европа, като това е най-доброто им класиране от 10 години насам.

На 1/4-финалите волейболистките на България ще се изправят срещу настоящия европейски и световен шампион Сърбия, който по-рано победи Румъния също с 3:0 гейма в среща от 1/8-финалите и родължава напред в надпреварата. Двата тима бяха заедно в предварителна група А, като в груповата фаза българките отстъпиха с 1:3 на съперника.

Срещата между България и Сърбия ще бъде в сряда (4 септември) в зала "Ататюрк" в Анкара, като началния час ще бъде определен по-късно тази вечер след края на всички мачове от 1/8-финалите.

192029 MUZ 9818

Родните представителки показаха воля, мотивация и стабилна игра в този мач и закономерно извоюваха крайната победа. Нашите момчета доминираха в първите два гейма, като имаха стабилно посрещане и отлични изяви в атака. "Лъвиците“ стартираха на високо ниво, като бяха особено категорични в първата част и я спечелиха за 20 минути, оставяйки съперника на едва 12 точки. Възходящата линия продължи и във втората част, като нашите запазиха предимството си и затвориха гейма отново с разлика, а с това поведоха с 2:0.

В третата част „азерките“ се опитаха да се върнат в играта и се противопоставиха с всички сили на нашите. Равностойната игра между двата тима и борбата за всяка топка продължи до 22:22, след което България стигна до мачбол при 24:22, след страхотна атака от краче на Нася Димитрова и аут на Полина Рахимова. "Лъвиците" спечелиха гейма с 25:23 след блок-аут на Гери Димитрова, а с това и спечелиха мача с 3:0.

Най-резултатна за победата на България бе Нася Димитрова с 14 точки (3 аса, 3 блокади), 12 точки добави Гергана Димитрова (1 ас, 2 блокади). Капитанът Елица Василева приключи с 11 точки. За Азербайджан Полина Рахимова завърши с 12 точки (3 аса, 2 блокади).

Статистика от мача можете да видите тук.