Понеделник, 26 Август 2019 22:06
Волейболистките на България загубиха от Турция с 1:3 на европейското първенство
Волейболистките на България загубиха от Турция с 1:3 на европейското първенство Снимка: cev.lu

Женският национален отбор по волейбол на България отстъпи на домакините от Турция с 1:3 (21:25, 11:25, 25:20, 18:25) в третата си среща от предварителна група А на европейското първенство, играна пред над 2500 зрители в Анкара.

Така националките ни отбелязаха трета загуба в надпреварата и заемат пето място във временното класиране, без победа до момента и една единствена спечелена точка, но запазват шансовете си за продължаване напред към 1/8-финалите на шампионата.

Турция пък записа трета победа, като с 8 точки заема второ място в таблицата. Водач е тимът на Сърбия, който е с три победи и актив от 9 точки.

Родните представителки стартираха много добре и бяха равностойни на туркините в първата част. В средата на гейма волейболистките ни дори поведоха с 19:16, но не успяха да запазят преднината си. Съставът на Турция изравни при 20:20. След това домакините отбелязаха поредица от точки и спечелиха гейма с 25:21, след успешен блок на Еда Ердем.

Втората част тръгна отлично за турския тим, който дръппна с 8:4. Грешките в българския тим зачестиха, а след слабости в играта ни съперничките поведоха с 18:8, като затвориха гейма с разгромното 25:11 в своя полза.

191553 10

Тимът на България демонстрира, че има възможности в третата част. След първоначалното равенството 11:11, нашите се разиграха, взеха аванс от три точки 15:12 и започнаха да диктуват играта. До края на тази част националките ни съумяха да парират всички опити за обрат и спечелиха с 25:20, като намалиха разликата на 1:2 гейма.

192106 14

Възходящата им линия обаче не продължи, като в четвъртата част Турция отново започна много силно и поведе с 4:0. Този път домакините запазиха концентрация и не позволиха повече изненади. Със стабилна игра и успешни изяви в атака те запазиха аванса си до край, като спечелиха гейма, а с това се поздравиха и с крайната победа.

Най-резултатна за родния тим бе Гергана Димитрова с 10 точки (1 ас), по 9 точки добавиха Елица Василева и Мира Тодорова. За успеха на Турция Еда Ердем Дюндар бе реализатор с 15 точки (1 ас, 4 блокади), 11 точки добави Мелиха Исмаилоолу (1 ас).

Статистика от мача можете да видите тук.

На 27 август България излиза в решаващ мач срещу отбора на Гърция, който е с 2 победи, 1 загуба и 6 точки. Срещата ще бъде отново 19:30 часа българско време. Преди това от 17:00 часа пък ще играят Финландия и Франция.