Събота, 20 Юли 2019 20:55
България се класира за финал на Европейското първенство U17
България се класира за финал на Европейското първенство U17 Снимка: cev.lu

Националният отбор по волейбол на България за юноши под 17 години се класира за финал на Европейското първенство в София! Младите ни национали, водени от Мартин Стоев, победиха Полша с 3:1 (22:25, 25:21, 27:25, 25:23) в първия полуфинал на надпреварата, който се игра в зала "Христо Ботев“.

Така страхотното представяне на волейболистите ни пред собствена публика продължава, като страната ни ще се бори за първа историческа титла в тази възраст.

Близо 1000 зрители проследиха от трибуните на залата трудния двубой, като публиката подкрепяше с всички сили „лъвчетата“ и създаде невероятна атмосфера в мача.

Залогът – касиране на финал даде отражение и на двата тима, като имаше вълнение и напрежение, съпътствани с грешки и от двете страни. Борбата бе за всяка точка, а двубоят бе много оспорван и равностоен.

В първата част родните представители не издържаха на напрежението и след равенството 20:20 отбелязаха ключови грешки, които доведоха до спечелване на гейма от страна на Полша.

170207 KBON5796

Волейболистите обаче се изправиха и намериха верния път към успеха, като до края на мача показаха, че са по-класният тим на полето. След поредното равенство 12:12 във втората част, тласък към възхода даде Георги Татаров, който застана на крайната линия и отбеляза ас, а след още два отлични начални удара, България взе предимство с три точки - 15:12. Момчетата ни успяха да го задържат и изравниха 1:1 гейма.

Още по-голям характер показаха нашите в третата част, която бе изключително равностойна и излезе извън 25-а точка. В решаващите моменти сервисът на разпределителя Стоил Палев и отличната атака на Татаров бяха в основата на успеха и тимът ни надделя с 27:25, като поведе с 2:1 гейма.

170207 KBON5596

Възходящата линия продължи и българските волейболисти поведоха с 11:4 в четвъртата част. И когато всичко отиваше към безславен край за поляците, те се надигнаха и изравниха при 15:15. Равностойността се запази до критичното 23:23, но националите ни показаха решителност и воля за победа в решителните минути. С две последователни блокади „лъвчетата“ съкрушиха съперника и спечелиха гейма и мача, а с това се класираха за финал на европейското първенство.

Най-резултатен бе Владимир Гърков с 22 точки (1 ас, 2 блокади), 16 точки добави Георги Татаров (1 ас, 1 блокада). С 14 точки се разписа Александър Николов (2 аса). За съперниците им Пьотр Сливка завърши с 15 точки (1 блокада).

Утре на финала момчетата на Мартин Стоев ще срещнат победителя от двубоя между Франция и Чехия. Двубоят е от 18:00 ч.