Сряда, 20 Февруари 2019 20:57
Марица записа първа историческа победа в груповата фаза на Шампионската лига
Марица записа първа историческа победа в груповата фаза на Шампионската лига Снимка: ВК Марица

Марица (Пловдив) извоюва дългоочакваната първа историческа победа за български женски волейболен отбор в групите на Шампионската лига. Българският шампион победи френския шампион Безие (Безие) с 3:1 (25:15, 19:25, 25:15, 25:16) и постигна първа историческа победа в най-силния европейски клубен турнир в женския волейбол. Двубоят се проведе пред около 2500 зрители в зала Колодрума в Пловдив.

Марица стартира страхотно двубоя и поведе със 7:3. Момичетата на Иван Петков продължиха с добрата си игра и треньорът на Безие се принуди да поиска прекъсване при 11:7. Серията на Марица продължи и след прекъсването и след успешна атака на Таня Петкова резултатът стана 16:8. Шампионките на България затвориха първия гейм в своя полза с 25:15 след атака в аут на французойките.

182204 IMG 5765

В началото на втория гейм Марица поведе с три точки аванс при 10:7. Постепенно французойките успяха да изравнят, а след това и да поведат в резултата. Втората част беше взета от шампиона на Франция с 25:19.

В третия гейм Жълто-сините поведоха с три точки аванс при 9:6. Домакините увеличаха преднината си на 6 точки при 13:7. След успешна блокада на Мирослава Паскова маричанки поведоха отново в резултата – 25:15.

Лошо започна четвъртият гейм за Марица и Безие поведе с 5:2. Това обаче не смути маричанки, които направиха серия от 12 поредни точки след успешна серия от сервиси на разпределителката Катлийн Вайс и поведоха с 14:5. След успешна блокада на Мирослава Паскова за 25:16 маричанки постигнаха първа историческа победа в групите на Шампионската лига.

182204 IMG 5845

Топреализатор за победителките стана Алекзандра Холстън с 15 точки, следват Нася Димитрова и Мирослава Паскова с по 12 точки.

Следващият вторник 26 февруари, от 20:00 б.в. отново в зала Колодрума Марица е домакин в последния си мач в групите на Шампионската лига за този сезон на германския Алианц МТФ (Щутгарт). Преди това, в събота, от 18:00 б.в. шампионките приемат Раковски (Димитровград) в двубой от 12-ия кръг в НВЛ.

Другият мач от групата е по-късно днес. Алианц МТФ (Щутгарт) посреща световния и европейски клубен шампион ВакъфБанк (Истанбул) от 20:00 б.в. в зала ШАРена в Щутгарт. ВакъфБанк е лидер в класирането в група А с пълен актив от 12 точки, втори е Алианц МТФ с девет точки. Безие е на трета позиция с три точки, със същия актив е Марица, но заради загубения гейм днес маричанки остават на четвърта позиция.